BİZDEN HABERLER

Girne

Girne

Kentin kesin yerleşim tarihi bilinmemekle birlikte M.Ö. X. Yüzyılda Akalar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir İlk yerleşim yerlerinin kıyılarda olması nedeniyle, Girne’de de Mısır, Hitit, Fenike, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, İngiliz, Luzinyan, Ceneviz, Venedik, Osmanlı ve nihayet İngilizler tarih sırasıyla hakimiyeti görülmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ın en gelişmiş turizm merkezi Girne’dir. Bu kentte çok canlı bir yaşam vardır. Alışveriş merkezleri, turistik tesisleri, gece hayatı ve eğlence yerleri, restoranlarıyla Girne gerçekten bir turizm cennetidir. Girne Kalesi, kentin en görkemli eseridir. Dar Akdeniz sokaklarının sarmaladığı kalenin hemen dibinde bulunan Girne Antik Limanı , sıra sıra dizili yatlarıyla göz doldurmaktadır. Liman, Kıbrıs Türk mutfağının özgün yemeklerinin yanı sıra bir çok lezzetli yemek çeşidinide sunan balıkçı lokantaları, barlar ve açık hava kafeleri ile güzel vakit geçirilebilecek yerlerdendir.

Girne’de görülebilecek yerler arasında, Güzel bir Osmanlı Camisi olan Ağa Cafer Paşa Camisi, Osmanlı Türbeleri, Çıkartma Plajındaki Barış ve Özgürlük Anıtı, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Barış ve Özgürlük Müzesi , Deniz Şehitleri Anıtı, St.Hilarion Kalesinin batısında Barış Harekatı sırasında yalçın araziyi aşıp yara alarak uçurum kenarında takılı kalan tank, Boğaz Şehitliği, Güzel Sanatlar Müzesi, Beylerbeyi ( Bellapais Manastırı), St. Hilarion Kalesi, Hz. Ömer Türbesi, Batık Gemi Müzesi, Buffavento Kalesi, Halk Sanatları Müzesi, İkon Müzesi, Vrysi ve Lambusa ören yerleri bulunmaktadır.

Lefkoşa nasıl ki adaya geliş yollarından birisi olan Ercan Havalimanına sahipse, Girne’de Kıbrıs’ın en önemli deniz yolculuğunun yapıldığı Turizm Limanına sahiptir. Amerikan Üniversitesi ile Kuzey Kıbrıs’ın can damarı olan ve elektrik enerjisini karşılayan Teknecik Santrali Girne’dedir.

Hz. Ömer Türbe ve Mescidi

Kıbrıs’taki önemli bir dini ziyaret yeri de Hz. Ömer Türbesi’dir. Girne’nin 4-5 km doğusunda Çatalköy ‘de deniz kıyısında bulunmaktadır. Hz. Ömer Türbesi’nde M.S. 647 yılında şehit olan Muaviye Ordusu Komutanı Ömer ile altı arkadaşının mezarları bulunmaktadır.

Beylerbeyi

Girne’nin 4-5 km doğusunda Beşparmak Dağı yamacında kurulu şirin bir köydür. Beylerbeyi’nin en önemli yeri ise hiç kuşkusuz sessiz ve sukün içindeki Bellapais Manastırıdır. Manastır bir müze olarak ziyaretçileri konuk eder. Kilisesi, avlunun ortasında bulunan servi ağaçları, Kemerli yapısı, klasik müzik konserlerinin yapıldığı yemek salonu ve Özellikle ışıklandırılmış görüntüsüyle geceleri seyrine doyum olunmayacak güzelliktedir. Dış bahçesinde bulunan Kibele Restoranda oturup bir kahve içen turistler, bu muhteşem havayı bir daha teneffüs etmek üzere, bu güzel mekana sık sık gelirler. Çalınan klasik müzik, tarihi atmosferin büyük bir tamamlayıcısı olarak insanı geçmiş zamanın gizemine götürür.

St.Hilerion Kalesi

Kale 10. Yüzyılda inşa edilmiştir. 500 metre uzunluğunda surlarının üzerinde 9 burç bulunmaktadır. St.Hilerion kalesi günümüzün çağdaş teknik ve sergileme sistemi kullanılarak yapılan düzenlemeleriyle ve kaleye çağının kullanımını yansıtan ilaveleriyle güzel bir müze haline getirilmiştir. Girne Kalesi, Bellapais Manastırı ve St. Hilerion Kalesinin gece ışıklandırılması ile Girne, ışıl ışıl bir “İnci Kolye” gibi harika görünmektedir.

Girne Kalesi

Girne kalesi, Orta Çağ’dan günümüze sağlam olarak gelen ender kalelerdendir. Kale, dikdörtgen şekilde inşa edilmiştir. Osmanlılar 1570 tarihinde kaleyi fethettikten sonra, kaleye girişi sağlayan asma köprünün yerine günümüzde kullanılan ve kale ile uyum sağlayan taş köprüyü yapmışlardır. Osmanlı Amirali, Kaptan-ı Derya Cezayirli Sadık Paşa’nın Kabri giriştedir. Kale Müzesinde görülecek pek çok ilginç tarihi eser vardır. Kalenin burçlarında sergilenen çeşitli dönemlere ait eserler görülmeye değer niteliktedir. ilk çağlara ait yerleşim yerlerinden Vrysi, Kırnı, Akdeniz Mezarlarının canlandırılmış bölümleri ile Venedik, Luzinyan Kuleleri, Zindanlar, St. George Kilisesi, Sarnıç ve Batık Geminin bulunduğu mekanları gezerken kendinizi o günlerde yaşıyor hissedersiniz. Girne Kalesinin büyük iç avlusunda konserler düzenlenmektedir. Gece ışıklandırılmasıyla Kale ve Antik Liman önemli bir turizm kenti olan Girne’ye muhteşem bir değer katmaktadır.

Batık Gemi Müzesi

M.Ö. 300 yıllarında Akdeniz’de seyrederken fırtınaya yakalanarak batan, 80 yıllık yaşlı ticaret teknesinin gövdesi sergilenmektedir. Teknenin omurgası, batık gemiler arasında en eski olanıdır. Ambarından çıkarılan çeşitli anforalar, hububat değirmenleri, alet edavatlar, günümüze kadar çok iyi bir biçimde korunarak gelen badem, zeytin ve bazı tohumlar, kaleyi ve özellikle bu müzeyi ziyaret edenlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Buffavento Kalesi

Buffavento Kalesi, Arap akıncılarına karşı adanın savunulması ve uyarılması amacıyla oluşturulan kalelerden birisidir. Beşparmak dağınının 954 metre yüksekliğinde, Bizanslılar tarafından inşa edilen kaleye çok rüzgar alması nedeniyle “Rüzgara Boyun Eğmeyen” anlamına gelen “Buffavento” adı verilmiştir Dağ yolundan güzel bir asfalt yol ile ulaşılan kaleye oldukça çok ve dik merdivenle çıkmak gerekmektedir. Kalenin Kuzey tarafında kapalı havalarda ortaya çıkan bulutlar çok ilginç görüntüler oluşturmaktadır. Bulutlar kaleyle adeta dans etmektedir burada. Olağanüstü bir doğa harikası olan bu olayı yaşayabilmek için kaleye çıkarken sabırlı olmak ve bulutlu günleri seçmek gerekir. Kale ziyaret edildikten sonra Taşkent’e doğru arabanızla inerken yolun solunda ve yüz metre aşağıda bulunan doğal bir oluşum ”Kayaköprü” sizi karşılar. Bu muhteşem Kayaköprünün altından geçerken bir dilek bile tutabilirsiniz. Belki dileğiniz kabul olur.

İkon Müzesi

8.Yüzyıldan kalma ve Girne Antik Liman fotoğraflarında sıkça görülen beyaz çan kulesiyle adeta görüntünün ayrılmaz bir parçası olan Achangelos Kilisesi, günümüzde İkon Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Şehitlik ve Anıtlar

Atatürk Anıtı, Barış ve Özgürlük Anıtı, 50. Piyade Alay Komutanı Albay H.İbrahim Karaoğlanoğlu ile Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın (Ercan Havalimanına adı verilen subay) şehit düştüğü ev ile askeri hatıraların, silahların ve bahçesinde askeri araçların açık havada sergilendiği Barış ve Özgürlük Müzesi, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Boğaz Şehitliği, Deniz Şehitleri Anıtı, Ayrıca Boğaz Şehitler Anıtı, Taşkent Şehitler Anıtı, Limasol Şehitler Anıtı gibi anıtlar, Girne’ye ayrı değer katmaktadır.

Mavi Köşk

Girne ile Güzelyurt arasında Çamlıbel’de orman içerisinde bulunan Mavi Köşk ilginç mimari yapısı ve kullanım alanlarıyla bugün bir müze olarak ziyaret edilen yerlerden biridir.

Herbaryum

Alevkaya’da piknik alanının içerisinde ki Orman Dairesine ait Herbaryum Merkezi, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan 1100 bitki çeşidine ait örnekleri, kelebek ve böcek kolleksiyonu ile doğa severlerin ve araştırmacıların önemli uğrak yerlerinden biridir. Alevkaya’sının zirvesinde bulunan „İnsan Yüzlü Kaya“ ise oldukça ilginç bir doğa harikasıdır.

Antiphonitis Manastırı

Girne’nin doğusunda, Beşparmak Dağının küçük bir vadisinde bulunan bu manastırın kelime anlamı “Cevap Veren İsa” dır. Manastırın Kilisesi Bizans mimarisi tarzında 8 sütunludur. Resimlerle kaplı iç duvarları, kubbesinde İsa’nın tasviri görülmeye değer. Güzel bir yolla ulaşılan bu manastır günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın „Doğa Yürüyüş Yolları“’ndan birisi olup özellikle bahar aylarında bahçesinde ve civarında bulunan Orkide ve endemik bitkileri ilgi çeker.

Lambusa Antik Kenti

Kıbrıs Krallıklarından birinin merkezi olan Lambusa ( Lapitos ) M.Ö. 1200 yıllarında Truva Savaşından dönen Akalar tarafından kurulmuştur. Kelime anlamı “Parlak” olan kent, Mare Monte Otelinin batısında deniz kıyısında kurulmuştur. Luzinyanlılar döneminde ise kent terkedilmiş yeni bir yerleşim yeri olan Lapta kurulmuştur. Lambusa’daki mezarlar, kraliçe havuzu, şehir surları bir açık hava müzesi olarak ziyaret edilebilir.

Vrysi Antik Kenti

Çatalköy yolundan Tatlısu yoluna dönüldükten biraz sonra adanın en güzel turistik tesislerinden biri olan Acapulco Tatil Köyünün içinde bulunmaktadır. Kumsala tepeden bakan bir alan üzerinde kurulu olan ilk yerleşim yerlerinden Vrysi’nin yeri çok turistiktir.

Karaman

Girne’nin batısında dağ yamacına kurulu bu köy, Karmi olarak da bilinir. Evleri, bahçeleri ve eşsiz manzarasıyla görülmeye değer bir yerdir.

Vounos

Tarih çağlarından Erken Bronz Çağına ait bir mezarlıktır. Mezarlardan çıkarılan buluntular sayesinde o döneme ait yaşam biçimi hakkında bilgiler elde edilmiştir.

Baldöken Mezarlığı

Aşağı Girne’de Osmanlı Döneminden günümüze üç mezar, bir türbe ve iki çeşme gelebilmiştir. Türbe kesme taştan kare planlı yapılan tipik bir Osmanlı Türbesidir.

Ağa Cafer Paşa Camisi

Girne’de kalenin hemen yanında limana parelel ikinci Ağa Cafer Paşa Sokağı üzerindeki bu cami 1589 yılında Kıbrıs Valisi Ağa Cafer Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin kuzey duvarı ahşap kafesle kapatılmıştır. Bu kafes, camiye değişik bir görünüm vermektedir.

Girne Turizm Limanı

Kıbrıs’a deniz ulaşımının önemli bir limanıdır. 16 Kasım 1987 yılında uluslararası gemi trafiğine açılmıştır. Fergün ve Akgün Denizcilik işletmelerinin feribot ve yolcu gemileri hergün düzenli olarak, Türkiye’nin Güney sahillerine yolcu ve yük taşımaktadır. Ayrıca Yat Limanı olarak kullanılan bir bölümünde, pek çok yat, çekek yerlerinde denize açılacakları günleri beklemektedir.


Haber Tarihi: 12-2021